4 ویژگی پشه ها که دانستنش ممکن است جالب باشد

0
(0)

4 ویژگی پشه ها که دانستنش ممکن است جالب باشد

شکی نیست که صدای وزوز پشه‌ها می‌تواند برای بیشتر ما آزاردهنده باشد. علاوه بر این، نیش پشه می‌تواند باعث ایجاد برجستگی‌های قرمز رنگی شود که بلافاصله پس از گزش بر روی پوست بدنتان ظاهر می‌شوندو  به دلیل احساس خارش منجر مجبور به خاراندن محل گزش شوید. این حشره مزاحم به عنوان خونخواران تهاجمی شناخته می شود. در ادامه به برخی ویژگی های پشه می پردازیم تا بتوانیم آن ها را بیشتر بشناسیم.

در مناطق مرطوب ایران ، بیماری هایی که با پشه ها منتقل می شود به عنوان یک مشکل عمده بهداشتی می باشد. این اتفاق به دلیل شرایط آب و هوایی مساعد می باشد که از پرورش بسیاری از انواع پشه ها پشتیبانی می کند.

1. کشنده ترین حیوان جهان

پشه ها به عنوان کشنده ترین جانوران در جهان نام برده می شوند. این موجودات بیشتر از کوسه ها و مارها باعث مرگ و میر انسان می شوند. این حشرات کوچک سالانه بیش از 700000 نفر را می کشند و همچنین سهم عمده ای در بار جهانی بیماری های عفونی از جمله دنگی، زیکا و مالاریا دارند.

پشه موجودی قاتل

2. فقط پشه های ماده انسان را نیش می زنند

چرا پشه های ماده به خون نیاز دارند و پشه های نر نیازی به خون ندارند؟

به طور کلی، پشه های نر و ماده از شهد و سایر چیزهای شیرین که عمدتاً از گیاهان به دست می آیند تغذیه می کنند. با این حال، پشه‌های نر برای انرژی و بقا منحصراً از شهد تغذیه می‌کنند و نیازی به پروتئین ندارند.

در حالی که پشه های ماده با تغذیه از خون انسان به پروتئین اضافی و حداقل دو وعده خون برای تخم گذاری نیاز دارند. خون انسان متشکل از پروتئین ها و اسیدهای آمینه است که برای پشه های ماده برای تولید و رشد تخم هایشان مهم است.

پشه درحال نیش زدن

3. پشه ها واقعا قدیمی هستند

یکی از ویژگی های جالب پشه ها قدمت آنهاست. پشه ها به قدمت دایناسورها هستند! شواهدی از این حشرات گزنده مربوط به دوره تریاس است که بین 251 میلیون تا 199 میلیون سال پیش رخ داده است!

فسیل پشه

4. پشه ها می توانند یاد بگیرند و به یاد بیاورند که میزبانشان چه بویی دارد.

مطالعات اخیر در مجله Biology منتشر شده در سال 2018 نشان داد که مغز پشه ها از سطوح خاصی از دوپامین تشکیل شده است که به آنها می آموزد از چه چیزی اجتناب کنند و به کجا دوباره برگردند.

این مطالعه ثابت کرد که پشه ها نه تنها بوی انسان را دوست دارند، بلکه این توانایی را دارند که بوهای منتشر شده توسط میزبان خود را به سرعت یاد بگیرند و به خاطر بسپارند.

اگر بوی آن فرد با احساس ناخوشایندی همراه باشد، ترجیح پشه‌ها می‌تواند به راحتی تغییر کند. پشه ها همچنین تمایل دارند از افرادی که رفتار دفاعی از خود نشان می هند، اجتناب می‌کنند.

پشه حشره ای باهوش

با گرم شدن هوا و افزایش رطوبت نسبی محیط پشه ها تعدادشان چندین برابر می شود. علاوه بر ایجاد مزاحمت همانطور که اشاره شد این حشرات بیماری های خطرناکی را منتقل می کنند. بنابراین باید آن هارا در خانه و یا محل کار خود کنترل کنید.

اگر مشکل پشه دارید می توانید با کارشناسان آسازیست تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

منبع

10 interesting facts about mosquitoes – Rentokil ID

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا بحال امتیازی برای این پست ثبت نشده ‍‍‍‍‍! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *