پشه روی آب

4
(1)

4 چیزی که در مورد پشه ها نمیدانید !!

پشه یک حشره موذی است. هر آدمی در طول زندگی خود حداقل یکبار تجربه نیش زده شدن توسط پشه یا برخورد با آن را داشته است. امروز میخواهیم دانستنی هایی در مورد پشه ها را را بیان کنیم که دانستنش شاید برای شما هم جالب باشد.

1. 3000 گونه پشه در سراسر جهان وجود دارد

گونه های زیادی از پشه ها در سراسر دنیا وجود دارد! پشه ها را تقریباً می توان در همه جا از جمله در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان به جز قطب جنوب یافت. طبق گزارش انجمن کنترل پشه آمریکا (AMCA)، بیش از 3000 گونه مختلف پشه در سراسر جهان وجود دارد خوشبختانه برخی از آنها حتی نیش هم نمی زنند. برخی از گونه های پشه که ناقل اولیه بیماری در دنیا  شناخته شده اند، از جمله:

انواع پشه

2. پشه ها عمر کوتاهی دارند

هیچ کس واقعاً پشه ها را دوست ندارد، اما خبر خوب این است که پشه ها عمر زیادی ندارند! پشه ها بین 10 تا 56 روز بسته به عوامل مختلفی از جمله:

  • گونه پشه
  • جنسیت (پشه ماده بیشتر از پشه نر عمر می کند)
  • وضعیت اقلیمی و آب و هوایی
  • وجود شکارچیان طبیعی

اگرچه طول عمر پشه ها بسیار کوتاه است، اما آنها می توانند تمام مراحل چرخه زندگی را در مدت زمان کوتاهی، تقریباً 8 تا 10 روز، کامل کنند. بنابراین، تعجب نکنید که پشه های ماده خیلی زود آماده می شوند تا یک وعده غذایی خون میل کنند.

3. همه گونه های پشه برای تکمیل چرخه زندگی نیاز به آب دارند

پشه ها حشره ای هستند که دگردیسی کامل دارند. در چرخه زیستی خود فاز آبی و خشکی دارند.. اگرچه همه انواع پشه ها برای تولید مثل نیاز به آب دارند، اما هر نوع پشه زیستگاه متفاوتی برای تولید مثل دارد. مثلا پشه آئدس ترجیح می دهد در منابع آب راکد تمیز یا شفاف تولید مثل کند. برخلاف آئدس، پشه آنوفل در آب‌های کثیف یا آلوده تخم‌گذاری می‌کند و به آب های راکد تمیز تمایلی ندارد.

4 چیزی که در مورد پشه ها نمیدانید !!

4. پشه ها دندان ندارند!!

پشه ها دندانی ندارند که میزبان خود را گاز بزنند ، اما متأسفانه دارای قطعات دهانی به صورت لوله های سوزنی تیز هستند تا پوست بدن موجودات را سوراخ کرده و خون را بدون اینکه احساس کنیم، بمکند.

دهان پشه

بعد از فهمیدن این دانستنی ها در مورد پشه ها حالا باید دنبال یک راه مناسب برای خلاصی از این موجود پیدا کنیم. امروزه برای رهایی از پشه ها راه های زیادی وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از سموم شیمیایی می باشد. اما ازآن جا که سموم شیمیایی مشکلات جبران ناپذیر زیادی برای انسان ها ایجاد می کند توصیه میشود در انتخاب و کاربرد آن ها نهایت دقت را داشته باشیم.

یکی از محصولاتی که برای از بین بردن پشه ها توسط کارشناسان آسازیست توصیه می شود کنسانتره آلفاکیل می باشد. بدون بو بوده و هیچگونه لکه ای از خود بر جا نمی گذارد علاوه بر این کابرد آسانی نیز دارد.

منبع

10 interesting facts about mosquitoes – Rentokil ID

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 1

تا بحال امتیازی برای این پست ثبت نشده ‍‍‍‍‍! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *