مارمولک خانگی

5
(1)

مارمولک خانگی و دانستنی هایی در باره آن

مارمولک‌های خانگی در گروه سوسمارها از خزندگان قرار می‌گیرند. این مارمولک‌ها بدنی نرم و لطیف دارند که در خانه‌های مسکونی در نقاط مختلف ایران پراکنده شده‌اند. با توجه به نوع آب و هوا نوع مارمولک خانگی نیز تفاوت می‌کند اما به‌ طور کلی یک گونه مارمولک خانگی کوچک به نام Cyrtopodion scabrum در اکثر اماکن مسکونی ایران زندگی می‌کنند.

مارمولک خانگی

آیا مارمولک‌های خانگی سمی هستند؟

بر اساس باورهای عامه مارمولک‌های خانگی سیانور دارند و سمی هستند. معمولا بر اساس شایعات دم این مارمولک‌ها حاوی سیانور است که خانواده‌ای ۷ یا ۸ یا در برخی مواقع ۱۰ نفره را کشته است.

بر اساس شایعات مارمولک در غذا افتاده و باعث مرگ خانواده شده است. وجود سم در حیوانات نوعی وسیله دفاعی بوده و این زمانی است که حرکت در آن حیوان آرام بوده و جانور بخواهد به واسطه این سم از جان خود دفاع کند. مانند برخی مارها. اگر به حرکت در این جانوران سمی توجه کنید خواهید دید که این ها  موجوداتی آرام هستند ولی موجودات غیرسمی مانند مارهای غیرسمی اکثرا در زمان احساس خطر بلافاصله و با سرعت زیاد فرار می‌کنند. مارمولک‌ها نیز در زمان احساس خطر روش‌های متفاوتی را اعمال می‌کنند.

مارمولک خانگی

مارمولک خانگی

دانستنی

مارمولک ها حشره خوار بوده و با تغذیه از حشرات مزرعه ای، جمعیت آن ها را کنترل میکنند. ولی از آن جایی که از هرگونه حشره ای تغذیه می کنند و اختصاص میزبانی ندارندو از حشرات مفید هم تغذیه می کنند و فقط به طور محدودی می توانند عمل کنترل در مزرعه را انجام دهند.

 مارمولک‌ها به هنگام احساس خطر چه می‌کنند؟

۱- فرار: برخی مارمولک‌ها بلافاصله پس از احساس خطر به سرعت فرار می‌کنند مانند اسکینک‌ها. این مارمولک‌ها خیلی از لانه خود دور نمی‌شوند.

۲- دفاع: برخی مارمولک‌ها مانند سوسمارهای خاردم از دم خاردار خود برای دفاع از جان‌شان و دور کردن حیوان مهاجم استفاده می‌کنند به‌ نحوی که بلافاصله داخل سوراخ خود فرار کرده و با حرکت دادن دم تیغ دارشان و ایجاد ضربات محکم، جانور شکارچی و یا حتی انسان را از خود دور می‌کنند و برخی مارمولک‌ها مانند بزمجه‌‌ بیابانی علاوه بر وارد کردن ضربات قوی توسط دم، گازهای محکمی نیز می‌گیرند.

۳- خودبری دم:  مکانیسم دیگری که در اکثر مارمولک‌ها دیده می‌شود قطع شدن دم به صورت ارادی است. دم برخی از مارمولک‌ها در زمان ایجاد تماس توسط دشمن به‌طور ارادی طی عمل انقباض ماهیچه‌های دم کنده می‌شود. دم کنده شده به‌علت باقی ماندن خاصیت عصبی- عضلانی به‌طور موقت شروع به جنبیدن کرده و حواس جانور شکارچی را به خود جلب می‌کند. در این حین خود حیوان فرصت فرار می‌یابد.

اعتقاد اشتباه مردم در مورد دم مارمولک‌ها

مردم بر این عقیده‌اند که مارمولک‌ها دم خود را به این علت جا می‌گذارند تا موجود شکارچی آن را خورده و به واسطه وجود سم در آن (نظرات خرافی در مورد وجود سیانور یا ترکیباتی از آن) بمیرد. گاهی شاهد درج خبرهایی هستیم که بیانگر افتادن یک مارمولک در دیگ غذا یا قوری چای و مردن عده‌ای آدم بوده‌ایم. باید گفت که هیچ‌ یک از این اخبار پایه علمی ندارند.

طبق مطالعات انجام شده توسط محققان خزنده شناس دانشگاه برکلی کالیفرنیا، آقایان پروفسور اندرسون و پروفسور پاپنفوس، و ویژه‌نامه چاپ شده توسط مجله رپتایلز مورخ آگوست سال ۲۰۰۲ این قضیه به اثبات رسیده است که هیچ مارمولکی دارای سم نیست و علت قطع شدن دم در آنها گمراه کردن جانور شکارچی است.

دم مارمولک‌ها

مارمولک ها جانوارانی مهم در هرم غذایی هستند و در طبیعت اهمیت ویژه ای دارند ولی بسیاری از مردم با دیدن مارمولک در خانه خود وحشت زده میشوند. برای رهایی از مارمولک ها در محیط خانه تان می توانید از تله ی تونلی مارمولک استفاده کنید و برای اطلاع بیشتر می توانید با کارشناسان آسازیست در ارتباط باشید.

منبع

https://dalahoo.com/news.cfm?id=748

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا بحال امتیازی برای این پست ثبت نشده ‍‍‍‍‍! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *