unnamed

0
(0)

موش ها از ابعاد متفاوت

موش پستانداری کوچک از راستهٔ جوندگان است که مواد غذایی خود را به وسیلهٔ حرکات رفت و برگشتی با جلو آروارهٔ تحتانی خرد می‌کند. چون دندان‌های این حیوان مثل سایر جوندگان رشد دایمی دارد، برای جلوگیری از رشد بیش از حد، مجبور است که دایماً دندان‌های خود را با جویدن چیزهای نسبتاً سخت، از قبیل دانه‌ها و حبوبات، بفرساید و اگر موفق به پیدا کردن دانه‌های سخت نگردد به جویدن فرش‌ها، لباس‌ها، کتاب‌ها و هرچه که در دسترس خود بیابد مشغول می‌شود.

انواع موش ها

موشها به انواع صحرایی و غیره تقسیم بندی می شوند که بستگی به طول دم آنها دارد.

موش ها در پزشکی

موش ها در علوم مختلف

بسیاری از کشفیات دنیای پزشکی براساس آزمایش هایی است که بر روی این موجودات کوچک انجام می گیرد. با دستکاری ژنتیکی در بعضی از نژاد های مختلف آنها را برای استفاده در شناخت داروها و مراحل درمان بیماری هایی مانند دیابت و البته مشکلات ناشی از چاقی و. . . استفاده می کنند. به تازگی از موش در مهندسی ژنتیک برای ساخت بافت، پوست و غضروف استفاده شده است که این بحث بسیار جنجال برانگیز شده است.

موش ها از نظر زیست محیط و شرایط زیستی

یک جفت موش می تواند در 5 زایمان 7-15 نوزاد در یک سال به دنیا بیاورد و همین نوزادان در حدود 5 هفته ای که باشند خودشان بارور می شوند. در یک محیط خلاء، یک جفت موش از لحاظ نظری می توانند صدها هزار یا شاید میلیون ها فرزند در یک سال تولید کنند اما در شرایط عادی میزان مرگ ومیر موش ها حدود 95 درصد در ابتدای دوران زندگیشان است. گسترش موش ها در سراسر جهان به طور کامل شامل انواع خوش شانسی های محیطی است. آنها می توانند خودشان را بدون مشکل زیادی با محیط های مختلفی منطبق کنند.
موش می تواند مانند یک شتر، بی آبی را تحمل کند. بدن بسیار مقاومی در برابر سقوط از ارتفاع دارند. آنها می توانند مقدار زیادی در برابر اشعه های مختلف دوام بیاورند. زنده ماندن و شنا کردن در طول نیم مایل از دیگر توانایی های این موجود عجیب است. در طول نسل ها، آنها نسبت به سموم مختلف مصونیت خاصی بدست آورده اند. این تقریبا غیرممکن است که یک خانه ضد موش ساخته شده باشد، آنها می توانند به راحتی از طریق هر دهانه ی کوچکی به قطر یک چهارم بدنشان وارد محیط شوند.

باتوجه به مقایسه های انجام شده سختی دندان موش سخت از آهن یا فولاد است و می تواند به راحتی هرچیزی را گاز بگیرند. هنگامی که آنها به خانه ای حمله می کنند گرفتن آنها بسیار دشوار است چون موش ها باهوش هستند! بر اساس نتایج تحقیقات، موش ها از موسیقی لذت می برند. اگر شما قناری، طوطی و یا بلبل خوش آوازی درمنزل داشته باشید، موش در منزلتان زیاد می شود. حتی دیده شده که موشها زمانی که اطاق را خلوت می بینند، از لانه خود خارج شده و در اطراف قفس و یا زیر آن به جست و خیز پرداخته و حتی صداهای عجیب و غریبی به تقلید از پرنده خوش صدا از خود در می آوردند. موش ها به آسانی انس می گیرند و می فهمند که آنها را به بازی گرفته اند. اگر یکی دو روز با آنها بازی کنند و حرکاتی را یادشان بدهند، از روز سوم خودشان جلوی روی شما به جست و خیز و بازی می پردازند، هیچ جا نمی روند و از هیچ حرکت شما نمی ترسند!

 

حقایق جالب درباره موش ها

 • بدن موش در برابر چندین نیش عقرب مقاوم است
 • موش از طریق سبیل های خود می تواند تغییرات دما و تغییر در زمین های اطراف خود را حس کند
 • موش ها هنگام برقراری ارتباط با هم صداهای التراسونیک و منظم تولید می کنند
 • اکثر موش ها کوهنوردان، شناگران و پرش کننده های بسیار خوبی هستند و می توانند تقریبا 46 سانتی متر در هوا پرش کنند
 • قلب موش می تواند 632 بار در دقیقه ضربان داشته باشد، این در حالیست که قلب انسان تنها بین 60 تا 100 ضربان در دقیقه دارد
 • موش جنگلی اگر دمش در چنگال شکارچی گیر کند آن را قطع می کند
 • موش در همه نقاط جهان از جمله بخش هایی از قطب جنوب یافت می شود
 • بچه موش بدون مو و چشم و گوش بسته به دنیا می آید. موش نوزاد در 3 هفتگی از شیر مادر گرفته می شوند
 • موش ها دارای پاهای نرم هستند و ناخن دارند که به موش کمک می کند تا به خوبی از هر جا بالا برود و پاهایش را دور چیزها بپیچد
 • این جانور کوچک روی پاهای عقبی خود 5 انگشت و روی پاهای جلویی خود 4 انگشت دارد که باعث می شود هنگام ایستادن روی پای عقب تعادلش حفظ شود. موش از دو پای جلویی خود برای برداشتن مواد غذایی مانند دانه ها استفاده می کند و به راحتی می تواند غذایش را بخورد
 • ساختار پاهای موش به گونه ای است که هنگام فرار از دست شکارچی بتواند در لانه زیر زمینی اش به سمت عقب دویده و فرار کند
 • این جونده بیش از 16 دندان دارد که از آن برای نگه داشتن و جویدن غذاهای خود استفاده می کند

 

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا بحال امتیازی برای این پست ثبت نشده ‍‍‍‍‍! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *